יינות וטעמים
לקוחות יקרים! בעקבות הרפורמה במס על האלכוהול, יתכנו שינויים במחירי המוצרים האלכוהוליים. לקבלת המחיר המדוייק, אנא צרו עמנו קשר טלפוני ונשמח לסייע.
אתה נמצא כאן: ראשי » חודש בורבון ביינות וטעמים

חודש בורבון ביינות וטעמים

פורסם בתאריך:07/10/2014 על-ידי מערכת יינות וטעמים
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

בורבון, ויסקי אמריקאי, הוא משקה בעל עבר ומסורת מכובדים. החל מזיקוק התירס לראשונה על ידי המתיישבים החדשים ביבשת, דרך התגלית של חריכת העץ, תקופת היובש, ועד פריחת המיקרו-מזקקות הנוכחית. ההיסטוריה של הבורבון שזורה בהיסטוריה של ארצות הברית כולה, והן עיצבו זו את זו במשך השנים.

רבים רואים בבורבון משקה מחוספס מדי, חזק מדי, ולא מספיק מורכב. אך דעות אלו רחוקות מאוד מהמציאות, כאשר בורבונים (וויסקים אמריקאים אחרים) יכולים להיות חלקים, נעימים, ומלאי טעם. בשנים האחרונות מגוון הבורבונים המיובא לישראל גדל משמעותית, ואנו ב״יינות וטעמים״ מאמינים שלבורבון איכותי מגיעה ההזדמנות להימזג לכוסית הויסקי שלכם.

נתחיל בהתחלה: בורבון הוא משקה אלכוהולי מזוקק, העשוי ברובו מתירס (51% לפחות), והיתר מדגנים אחרים כמו שיפון, שעורה או חיטה. על בורבון להיות מיושן בחביות עץ אלון חדשות חרוכות. בורבון חייב להיות מיוצר בארה״ב, אך לא בהכרח במחוז בורבון שבקנטאקי בלבד - אם כי מרבית מזקקות הבורבון פועלות שם.
החוזק האלכוהולי של בורבון נמדד במעלות proof, שהם בעצם כפול מהחוזק האלכוהולי באחוזים לנפח. 80 proof, הם 40% אלכוהול, הוא החוזק המינימלי המותר לבורבון.

על תווית של בקבוק בורבון, למשל אלייז׳ה קרייג 12 שנה, אפשר לראות את הכיתוב Kentucky Straight Bourbon. המשמעות היא שהבורבון זוקק בקנטאקי, והתיישן לפחות שנתיים בחביות עץ אלון חדשות חרוכות. בנוסף אסור להוסיף לו חומרי טעם וריח כלשהם, ואסור להוסיף קרמל לתיקון הצבע.

לא ברור מתי ואיפה בדיוק התחיל זיקוק הבורבון באמריקה, אך ידוע שהזיקוקים הראשונים היו מתירס בלבד, ללא יישון, שבוצעו על ידי המתיישבים האירופאים מסקוטלנד, אירלנד ומצרפת באיזור וירג׳יניה בתחילת המאה ה-18. עם ביסוס ההתיישבות והחקלאות התפתח גם הזיקוק, והמזקקים החלו להוסיף לתירס דגנים מסורתיים יותר וליישן את הויסקי בחביות עץ.

את ההשפעה הנהדרת של חריכת החבית, תהליך שאחראי לטעם המוכר של הבורבון כפי שהוא היום, גילה הכומר אלייז׳ה קרייג. הוא הקים את המזקקה שלו בשנת 1789 והצליח לבלוט מעל מאות המזקקות הקטנות שפעלו באיזור באותה תקופה. איזור זה, שכיום הינו חלק מקנטאקי, הפך למרכז זיקוק של ויסקי מבוסס תירס, שקיבל את השם בורבון על מנת להבדיל אותו מויסקי השיפון שזוקק באותו זמן בוירג׳יניה שבמזרח.

מקור השם בורבון שנוי במחלוקת, אבל ככל הנראה מקורו ברחוב בורבון בניו אורלינס, מרכז המסחר באותה תקופה. שם המשקה היוקרתי והמבוקש היה קוניאק מצרפת, והבורבון נמכר כתחליף נגיש יתר. מחוז בורבון בקנטאקי קיבל את שמו רק לאחר מכן, ולמעשה לא פועלת בו כיום אפילו לא מזקקה אחת.

על המדף אפשר למצוא שמות רבים של בורבונים, הנראים מוצרים נפרדים. אך בניגוד לסינגל מאלט סקוטי, בו שם המזקקה מתנוסס על כל בקבוק, בעולם הבורבון כל מזקקה יכולה לשווק מותגים שאינם נראים קשורים זה לזה, כמו גם למכור ויסקי למותגים עצמאיים. מכאן שהרבה מהבקבוקים השונים על המדף מיוצרים למעשה באותן מזקקות. ובכל זאת, יכול להיות בין המותגים האלה הבדל ניכר. ההבדלים בין ויסקים של אותה מזקקה יכולים לנבוע מהסיבות האלו:

תערובת הדגנים (Mash Bill) - בניגוד לסינגל מאלט, העשוי אך ורק מלתת, בבורבון למזקק יש חופש בבחירת הרכב הדגנים. פרט לתירס, המזקק יכול להוסיף אחוז גבוה של שיפון למשל, לקבלת ויסקי מפולפל ומתובל, או חיטה לקבלת ויסקי עדין ומתקתק. מזקקות רבות מייצרות ויסקי ממספר סוגי תערובות שונות.

זן השמרים בתסיסה - שמרים מזנים שונים יכולים לתרום לויסקי טעמים פירותיים, פרחוניים, תבלינים ועשבוניות ברמות שונות.

מידת החריכה של החבית - במהלך בניית החבית שורפים את חלקה הפנימי. משך השריפה קובע את מידת החריכה. חביות חרוכות פחות יתרמו יותר תבלינים, וקצב היישון בהן איטי והדרגתי יותר.
חביות חרוכות יותר יתרמו יותר וניל וקרמל, והפחם יעזור בסינון הויסקי ויהפוך את מרקמו לחלק יותר ואת הגוף למלא יותר. השפעת העץ מהירה יותר בעקבות שטח פנים גדול יותר בסדקי הפחם.

מיקום החבית במחסן היישון - בורבון מקובל ליישן בקומות, עד כ-30 קומות במחסן. חבית המתיישנת בקומה גבוהה יותר חשופה לאוויר יבש וחם יותר, וקצב היישון בה מהיר יותר. בדרך כלל החביות ממרכז הקומות האמצעיות נחשבות לטובות ביותר, והן אלו שנבחרות לסדרות היוקרתיות של אצוות קטנות או חביות יחידות.

כל הגורמים האלה מאפשרים למזקקות לייצר מגוון בורבונים שונים ומעניינים. חלק ממזקקות הבורבון הגדולות והמוכרות הן:
הייבן היל (Heaven Hill) - המייצרת את אוון וויליאמס ואלייז׳ה קרייג.
פור רוזס (Four Roses) - מייצרת בורבון לפי 10 מתכונים שונים, מהם מורכבות סדרות האצווה הקטנה והחבית היחידה.
ג׳ים בים (Jim Beam) - המייצרת את ג׳ים בים כמובן, ואת סדרת האיכות של באסיל היידן, נוב קריק ובוקרס.
באפלו טרייס (Buffalo Trace) - המייצרת בין היתר גם את איגל רייר, בלנטונס, וחלק גדול מהבורבונים הנחשקים והנחשבים בעולם כמו ג׳ורג׳ סטאג ופאפי ואן ווינקל.

כפי שאתם בטח כבר מבינים, עולם הבורבון הוא עשיר ומגוון. הצטרפו אלינו לערב בורבון ובלוז, בו נטעם את הבורבונים הטובים ביותר המיובאים לארץ, בתאריך ה-29 באוקטובר, בשעה 20:30.
הטעימה כוללת הדרכה, כיבוד ומוזיקה מצויינת!