יינות וטעמים
לקוחות יקרים! בעקבות הרפורמה במס על האלכוהול, יתכנו שינויים במחירי המוצרים האלכוהוליים. לקבלת המחיר המדוייק, אנא צרו עמנו קשר טלפוני ונשמח לסייע.
אתה נמצא כאן: ראשי » טעימת ספרינגבנק מודרכת - 17.6.2014

טעימת ספרינגבנק מודרכת - 17.6.2014

פורסם בתאריך:31/05/2014 על-ידי מערכת יינות וטעמים
שתפו בפייסבוק שתפו בטויטר שתפו בגוגל פלוס שתפו בגוגל לינקדאין

רבים רואים במזקקת ספרינגבנק כמזקקה האותנטית ביותר בסקוטלנד. כל תהליך הייצור מבוצע באופן ידני במזקקה עצמה, מליתות השעורה ועד ביקבוק הויסקי המיושן. בכך ספרינגבנק, הנמצאת בבעלות משפחתית, היא מיוחדת במינה.

ספרינגבנק שוכנת בדרום מערב סקוטלנד, בעיירה קמפבלטאון, באיזור שהיה לפני מאה שנה מוקד ייצור הויסקי העיקרי והפעיל ביותר בסקוטלנד, עם מעל ל- 30 מזקקות. הביקוש העצום לויסקי מקמפבלטאון בתחילת המאה ה-20, במיוחד בארה״ב, הביא את מרבית המזקקות להגדיל את הייצור, לרוב על חשבון האיכות. נבדלת היתה מזקקה קטנה בשם ספרינגבנק, שבחרה לשמור על איכות הויסקי ועל היקפי הייצור הצנועים.

כאשר החל המשבר הכלכלי הגדול ולאחריו תקופת היובש בארה״ב, הביקוש לויסקי של קמפבלטאון דעך, ואיש לא קנה עוד את הויסקי הבינוני שיוצר עד אז בכמויות. מזקקות נסגרו בזו אחר זו, ורק ספרינגבנק שמרה על שמה כייצרנית של ויסקי איכותי. במשך השנים הפכו בקבוקים ישנים של ספרינגבנק לפרטי אספנות, והם נמכרים במחירים שוברי שיאים במכירות פומביות. גם ביקבוקים עדכניים של המזקקה זוכים להערכה רבה ולציונים העולים מדי שנה ממבקרי הויסקי החשובים.

כיום נותרו באיזור 3 מזקקות בלבד, וספרינגבנק היא הגדולה והחשובה שבהן.

כיום מזוקקים בספרינגבנק 3 סוגים של סינגל מאלט: ספרינגבנק המעושן קלות, לונגרואו המאוד מעושן, והייזלברן שאינו מעושן ומזוקק 3 פעמים. הויסקי מתיישן במגוון חביות שונות, כמו יין ורום, בנוסף לחביות קלאסיות של בורבון ושרי. לאחר תקופת היישון הויסקי מבוקבק בחוזק של 46% אלכוהול לפחות, ללא תוספת צבע וללא סינון בקירור - והתוצאה היא ויסקי עשיר ומלא טעם, טבעי ומהנה יותר.

 

בטעימה נטעם כמה מהביטויים המיוחדים והטובים של ספרינגבנק ולונגרואו, שמציגים את האיכות הבלתי מתפשרת של ספרינגבנק במלואה:

 

ספרינגבנק 12 שנה בחוזק חבית - מייצג את הטעמים הקלאסיים של ספרינגבנק בצורה הטובה ביותר, מעט מעושן, פירותי, וימי.

 

ספרינגבנק וינטג׳ 1997 בחוזק חבית - שנת 1997 התגלתה כטובה במיוחד, ולכן בחרו את החביות הטובות ביותר לביקבוק מיוחד, עם פירות טרופיים מודגשים ומרקם עדין יותר מהרגיל.

 

ספרינגבנק מיושן בחביות יין גאיה בארולו - מעל למחצית זמן יישון הויסקי היה בחביות בהן התיישן קודם לכן יין בארולו מבית גאיה האיטלקי היוקרתי. התוצאה היא ספרינגבנק בתוספת פירות אדומים, אך ללא השתלטות של היין.

 

ספרינגבנק 18 שנה - גירסה בוגרת של ספרינגבנק, עדינה ומורכבת יותר מהגירסאות הצעירות.

 

לסיום נטעם גם את הצד המעושן יותר של ספרינגבנק, לונגרואו:

 

לונגרואו CV - שילוב נפלא של ויסקים מחביות בורבון, שרי, פורט ורום, מטווח גילאים רחב. לונגרואו CV הוא ויסקי מעושן, מתוחכם ומרשים.

 

לונגרואו 18 - גירסה בוגרת של לונגרואו, בה העשן מעט דעך והתפתח לשמנוניות עדינה ופירותיות נפלאה. זהו ויסקי המזכיר את הויסקים הטובים ביותר כפי שהיו פעם.